Zdravotnický asistent

26/12/2010 09:56:15

Otázka:

Dobrý den, studuju dálkově SZŠ - obor "zdravotnický asistent". Ráda bych po maturitě pracovala v ÚSP pro tělesně a mentálně postižené děti nebo v Domově důchodců. Děti jsou z velké části ležící, takže jde v podstatě o ošetřovatelství u lůžka. Bylo mi řečeno, že pro tuto práci ale potřebuju kurs "pracovník pro sociální péči" a studium na SZŠ se neuznává jako dostatečná kvalifikace, přestože budu maturovat z ošetřovatelství. Nerozumím tomu, je to opravdu tak? Kurz má 200 hodin a může ho absolvovat i člověk se základním vzděláním? Nerozumím tomu, je to opravdu tak, že tato škola nemá žádnou hodnotu? Co potom v praxi vlastně bude moci asistent vykonávat? V ordinaci u lékaře prý taky pracovat nemůže, protože by jeho výkony zdravotní pojišťovna neproprácela. Proplácí je pouze registrovaným sestrám. To jsem studovala nadarmo? Skončím na Úřadu práce? Nejbližší nemocnice je od nás vzdálená 30 km, má vyvěšené inzeráty na ÚP s tím, že potřebují registrované sestry s praxí do nepřetržitého provozu za plat 9200 Kč. Jak jsem si zjišťovala, tak se tam pracuje v osmihodinových službách, tím pádem bych velkou část platu projezdila denním dojížděním a to nepočítám ztrátu dvou hodin denně a hlavně tím, že asistent bude mít určitě ještě nižší plat než registrovaná sestra. Můžete mi rposím objasnit, co vlastně v praxi budu moci vykonávat? Vyhlášku jsem samozřejmně četla, ale dá se vykládat různě, mě zajímají fakta. Děkuji Novotná.


Odpověď:

Zdravotnický asistent se podle požadované a vykonávané práce zařazuje do 7. nebo 8. platové třídy.

Do 7. platové třídy se podle katalogu prací zařadí při poskytování základní ošetřovatelské a specializované péče v rámci ošetřovatelského procesu, například dílčích prací při ošetřování akutní a chronické rány, sledování fyziologických funkcí, provádění komplexní hygienické péče a dohlížení na dodržování pitného režimu, provádění nácviku sebeobsluhy s cílem zvyšování soběstačnosti pacienta nebo klienta sociální péče, přípravy pacientů k diagnostickým nebo léčebným výkonům a podávání léčivých přípravků. Do téže třídy náleží i odborné práce zaměřené na dokumentační a evidenční činnosti, například práce v kartotékách zdravotnických zařízení.

Do 8. platové třídy pak náleží poskytování dílčí vysoce specializované ošetřovatelské péče, například zavádění a udržování kyslíkové terapie, rehabilitační ošetřovatelství včetně prevence poruch z imobility, nebo provádění nácviku sebeobsluhy s cílem zvyšování soběstačnosti pacienta nebo klienta sociální péče.


Judr. Dominik Brůha