služba ve svátek ( aktualizováno )

25/12/2010 16:11:26

Otázka:

Dobrý den, pracuji jako lékařka ve státním zdravotnickém zařízení – fakultní nemocnici, na plný úvazek, v jednosměnném provozu. Část z každé služby máme placenu jako přesčas. Další část na tzv. „dohodu“, ale té se můj dotaz netýká. Pokud připadne státní svátek na všední den, platí nám zaměstnavatel za 8 odpracovaných denních hodin pouze příplatek za práci ve svátek, a ne za práci přesčas s odůvodněním, že se jedná o všední den a tedy těchto 8 hodin máme již zaplaceno v normální měsíční mzdě a nejedná se tedy o přesčasovou práci. Podotýkám, že pokud připadne svátek na víkendový den, dostaneme zaplaceno za práci přesčas i příplatek za svátek. Můj dotaz je tedy nasnadě, postupuje zaměstnavatel v souladu se současnou právní úpravou či nikoliv? Předpokládala bych, že když všichni ostatní mají volno a jsem v práci, tak se jedná o práci přesčas, nicméně..... předem děkuji za odpověď.


Odpověď:

Zaměstnavatel v tomto případě postupuje zcela v souladu se zákoníkem práce. Pokud připadne svátek na obvyklý pracovní den a zaměstnanec v tento den odpracuje standardní délku směny, dostane za svoji práci plat. Ten však dostane i jiný zaměstnanec, který ten den nepracuje. Rozdíl je však v tom, že ve svátek pracující zaměstnanec dostane i příplatek podle § 135 zákoníku práce, pokud mu zaměstnavatel za tuto směnu neposkytne náhradní volno a dohodnou se právě na poskytnutí zmíněného příplatku.
Z dotazu vyplývá, jakoby si tazatelka stěžovala, že dostane jen příplatek za práci ve svátek a ne příplatek za práci přesčas. Příplatek za práci ve svátek je však vyšší částka než příplatek za práci přesčas.
Příplatek za práci ve svátek se totiž vyplácí ve výši 100 % průměrného hodinového výdělku, a to za každou hodinu práce ve svátek.
Oproti tomu příplatek za práci přesčas se vyplácí ve výši 25 % průměrného hodinového výdělku, a jde-li o dny nepřetržitého odpočinku v týdnu potom ve výši 50 % průměrného hodinového výdělku.
Závěrem bych rád zdůraznil, že práce ve svátek, který připadl na obvyklý pracovní den zaměstnance, se nepovažuje za práci přesčas.

Mgr. Radek Policar