Zdanění příjmu v zahraničí

25/12/2010 16:07:18

Otázka:

Čtyři roky pracuji v Rakousku, kde mám přechodné bydliště a kde se zdržuji během celého roku. Tento rok jsem začala pronajímat byt v České republice. Na finančním úřadě v místě mého trvalého bydliště mi bylo oznámeno, že příjmy z pronájmu musím zdaňovat v Rakousku protože těžiště zdanění je díky mému zaměstnání tam. Je to pravdivé sdělení? Setkala jsem se totiž s případy kolegů, kterým úředníci finančního úřadu sdělili informace naprosto odlišné, tj. zdaňovat v Čechách.
Můžete mi prosím poradit, jak v této situaci správně postupovat?
 


Odpověď:

Ve vašem případě asi došlo k plné interpretaci sdělení pracovníka Finančního úřadu, resp. v určitém smyslu jsou pravdivá obě tvrzení.
1. Jste daňovým rezidentem v Rakousku a proto tam podléhají zdanění všechny Vaše příjmy.
2. Příjem z pronájmu nemovitosti podléhá zdanění i v České republice, neboť zdrojem příjmů je nemovitost na jejím území. V takovém případě podáte daňové přiznání k dani z příjmu v ČR jako daňový nerezident a zdanění příjmu bude u vás podléhat jen příjem z pronájmu nemovitosti. V Rakousku však budete v rámci daňového přiznání muset příjem z pronájmu též uvést. Aby nabyla daň z pronájmu zdaněna 2x, využijete při podání daňového přiznání v Rakousku smlouvu o zamezení dvojího zdanění a příjmy z pronájmu nemovitosti z přiznání z daňového základu vyloučíte. Tento postup slouží k tomu, že úřad v zemi kde máte daňový domicil má přehled o všech vašich příjme ale také k tomu, že v případě progrese sazby daně dle výše příjmů poplatníka vám příjem z ČR v Rakousku zvýší sazbu daně (podotýkám, že nemám přehled o dani z příjmu FO v Rakousku).

Pavel Vítek – daňový poradce č. 2756
Daňová a účetní kancelář DATES